250 TL ve Üzeri Alışverişlerde Kargo Bedava!

Ekoteks Sertifikası Nedir?

Tarih: 23.02.2023 11:36
Ekoteks Sertifikası Nedir?
Ekoteks Sertfikası Nedir? Nasıl Alınır?
Ekoteks Belgesi, tekstil ürünleri için verilmekte ve ürün içerisinde insan sağlığı için tehlikeli herhangi bir madde bulunmadığını göstermektedir. Uluslararası düzeyde geçerli bir belge olan Ekoteks, OEKO-TEX kuruluşunun tekstil ürünleri için geliştirdiği standartları referans almaktadır. Ekoteks Belgesi, tekstil ürünlerindeki iplik, düğme vb gibi bileşenlerin zararsız olduğunu ve herhangi zararlı bir kimyasal madde içermediğini beyan etmektedir.

Ekoteks Sertifikası, sürdürülebilir tekstil sektörü için önemli bir kriter niteliğindedir. Belgesi bulunan firmalar hem kurumsal sürdürülebilirlik bağlamında çok ciddi bir sorumluluğu yerine getirmekte hem de piyasadaki rekabet gücünü iyileştirmektedir.
 

Ekoteks Belgesi Nasıl Alınır?

Ekoteks Belgesi, Hohenstein Enstitüsü tarafından verilmektedir. Hohenstein, 70 yıldan uzun süredir her türlü tekstil ürünleri için test, sertifikasyon ve araştırmalar yapan bir kuruluştur. Ekoteks Belgesi almak isteyen bir tekstil üreticisi gerekli sertifikasyon şartlarını sağladığı takdirde Hohenstein Enstitüsü’ne başvuru yaparak belgelendirme sürecini başlatabilir.
 • Belge başvurusunun yapılması
 • Ürün testleri için numunelerin hazırlanması
 • OEKO-TEX ve Hohenstein Enstitüsü tarafından tanınan akredite test kuruluşlarında gerekli testlerin yapılması
 • Test raporunun hazırlanması
 • Test sonuçları Ekoteks Belgesi şartlarını sağlıyorsa uygunluk beyanının oluşturulması
 • Testler başta olmak üzere diğer tüm ürün gereklilikleri sağlandıktan sonra Ekoteks Belgesi’nin verilmesi

Ekoteks Belgesinin Faydaları

 • Tüm dünyada geçerlidir.
 • Belgeyi alan bir şirket, ürünlerini dış pazarlara çok rahat bir şekilde sunabilir.
 • Şirketlerin kurumsal itibarlarını yükseltmelerine ve marka imajını iyileştirmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Birçok tekstil markası tedarikçilerinden Ekoteks belgeli hammadde, ürün veya yarı mamül talep etmektedir.
 • Birçok kamu ve özel sektör ihalesinde Ekoteks Belgesi bir ön koşul olarak sunulabilmektedir.

Ekoteks Belgesi almak firmaların yurt içi ve yurt dışı tekstil piyasasında sürdürülebilir bir konum elde edebilmesi açısından çok önemlidir. Çünkü her sektörde olduğu gibi tekstil sektöründe de firmaların üzerindeki kurumsal sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk baskısı giderek artmaktadır. Firmalar bu belgeyi alarak bu baskıya en uygun cevabı verebilmektedir. Bu sayede tüm paydaşları nezninde saygın, sorumlu, güçlü ve kaliteli bir marka imajına sahip olabilmektedir.

Salbace olarak firmamız, otel tesktil ürünlerinin üretimini yapmaktadır. Otel nevresim takımları, otel havlu ve bornoz takımları, yatak ve yastık alezleri, yorgan, yastık ve otel adına aklınıza gelebilecek tüm ürünlerimiz, gerekli tüm testlerden ve aşamalardan geçerek, içerisinde çevreye ve insan sağlığına zararlı herhangi bir kimyasal madde barındırmadığını kanıtlamıştır.

Ürünlerimizin hepsi uluslararası kalite standartlarına sahip, OEKO-TEX Standard 100 ve ISO 9001 sertifikalarına sahiptir.

Tüm ürünlerimizde, hiçbir bileşeninin zararlı madde içermediği belgelerle doğrulanmıştır. Sizi ve sevdiklerinizi kimyasal ve zararlı maddelerden uzak çevre dostu, organik ve doğal ürünlerle buluşturuyoruz!
 
Yükleniyor...